Jak přežít zimu v Jordánsku

Když jsem do Jordánska odjížděla poprvé, věděla jsem pramálo, co mě čeká. Mimo jiné, že zima tu bude opravdu studená. Studenější, než jakou jsem zažila doma, studenější než jakou zažila moje kamarádka původem z rakouských Alp. 

A když to málo co víte: totiž, že je Jordánsko spíš pouštní země, a venku to v září při příjezdu bylo jako u nás v létě, nenapadne vás, že to za několik měsíců bude úplně jinak. 

Nejstudenější zima mého života 

Největší úskalí jordánské zimy jsou domy, ve kterých často chybí topení a plynové či elektrické přímotopy na špatně (nebo vůbec) izolované domy nestačí. Když se tedy vrátíte z venku domů prokřehlí, čeká vás téměř stejná teplota uvnitř. A když ještě k tomu bydlíte na kopci v posledním patře, máte zaděláno na perné dva až tři měsíce. 

A přesně to jsem několikrát zažila.

Krátká zimní pohádka:

Je prosinec. Slunce svítí téměř každý den a ani teploty nejsou nijak závratně nízké. Málokdy klesnou pod nulu. Nasazuji sluneční brýle a šlapu si to parkem s horkým nápojem sahlab v ruce… Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Nastal totiž moment návratu domů. Do betonového, studeného, místy i plísní dotčeného domova. 

Dlouhý zimní horor:

Otevřu dveře a ani se nenamáhám svléknout si bundu a čepici. Jen se rychle přezuju a už sprintuju k plynovému přímotopu. To že bydlím v prostorném bytě (jak se na Arábii sluší a patří), je najednou velká nevýhoda. Přímotop hledám. Máme k dispozici dva na kolečkách a podle potřeby s ním přejíždíme z místnosti do místnosti. Jak ho jednou zapálíme, nevzdalujeme se od něj moc daleko. Většinou vytápíme jednu místnost a kolem topení se odehrává veškerý ruch domácnosti. Když vařím, mám ho za zadkem, když se dívám na film, mám ho po boku.

Často si kladu otázku, proč jsem si nenašla byt s centrálním topením nebo klimatizací (která vytápí). Odpovídám si sama sobě krátkou nadávkou, doleju si horký čaj a utáhnu si deku, kterou mám neustále kolem sebe. Zima je všude, v ložnici, na záchodě a samozřejmě i v koupelně. Všechno strašně studí. Převlékání se musí plánovat, pěkně každý krok – jen neudělat tu chybu, kdy se v koupelně svléknete, ale voda ještě neteče teplá… Další chybou by bylo se na noc málo obléknout. Před usnutím cítím jednu velkou vděčnost: naštěstí nemusím v noci na WC. Při usínání se mi kouří od pusy a ani se nesnažím číst, jen rychle usnout…Ráno nastane opět nenáviděné převlékání – vojenskou rychlostí, vše předem uchystané. Díky rychlým pohybům se zahřeju a rychle vařím i kávu. Žádné zdržování, rychle pryč – do práce, kde mě čeká teplo! Kde si sednu, ztuhlé svaly se uvolní. Kde teď trávím více času…

byť to na fotce vypadá útulně, opak je pravdou: od plynového přímotopu jsme se vzdalovaly velmi nerady

 

před naším domem na „větrné hůrce“

 

Hned první rok jsem zjistila, že kozačky ani nemá cenu nosit a koupila si holínky. Sníh napadne mokrý a rychle taje, takže mokrá obuv je standard. V okolí mám ale holínky jediná. Místní moc neřeší zimní obuv a zimní garderobu často doplní jen o zimní bundu. Šátek se teď vážně hodí. V létě ženy docela lituji, teď mají o starost míň. I muži zde často nosí šátky, a když si přes jejich tradiční dlouhý bílý oblek přehodí moderní bundu, je na ně zajímavý pohled. Největší frajeři chodí nadále v pantoflích.

Všude dobře, doma nejhůř

Trávit čas mimo studený domov se pro mě v zimě stávalo nevyhnutelné. Došlo to tak daleko, že jsem vzala na milosti i nákupní centra v západním stylu (v západním Ammánu hodně oblíbené za každého počasí).

I z kanceláře člověk najednou tak nespěchá a diví se, kolik toho najednou udělá – hodina na další den hotová, testy opravené. Jordánská zima mě ještě naučí efektivně nakládat s časem… nenaučila. 🙂

Když je i v Ammánu zima jak má být – SNÍH

V noci nasněžilo. Jdeme zkontrolovat situaci a zjišťujeme, že se autem nikam nedostaneme. A to je v místě našeho bydliště docela problém. Bydlíme ve velkém svahu. A i když je to spíš takový poprašek, silnice se neudržují a na letních gumách to ani nemusíme zkoušet. (Přezouvání na zimní se tu nenosí.)

silnice se v zimě neudržuje – ne, tuhle značku v Ammánu nenajdete, to se rozumí samo sebou 🙂


Volám do práce a nemusím nic vysvětlovat. Ani studenti dnes nepřijdou. Napadl totiž centimetr sněhu a to je v Ammánu kalamita, při které se do práce ani do školy prostě raději nechodí.

opravdu záleží, kde bydlíte, tady v tom bytě jsem problém neměla, ale kopcovitý terén mého posledního bytu byl jen pro odvážné řidiče

sníh před mým bytem v Madabě, kde jsem bydlela skoro rok


Jdu za paní domácí a ta mi potvrzuje, že to nemáme autem nikam riskovat a dodává, že to bude možná trvat i několik dní, než se odsud dostaneme. Vytáhla z mrazáku chleba a prý ať dám vědět, kdybychom něco potřebovali.

Máme tedy najednou volno. A já jsem poprvé v životě uvízla doma kvůli sněhu. V pouštní zemi. 

Život opravdu jako na horách – výhled z našeho bytu dokazuje, že převýšení jsou tu opravdu velká. Hranice sněhu zase ukazuje, že sníh se týká hlavně kopců (cca. nad 1000m).

pohled z bytu směrem od údolí

a ještě jeden za domem


Zatímco ruším návštěvu, David si šel zkusit zaběhat. Vrátil se nadšený, prý je to venku jako v nějaké alpské vesničce. Já v 8. měsíci těhotenství si nechávám zajít chuť. Do kopce za domem bych se asi nevydrápala. Tak jen vše pozoruji alespoň ze střechy našeho domu.


 

Sníh v Ammánu není neobvyklý. Nasněží však vždy mokrý a protože nemrzne, je to spíš krátkodobá záležitost. Není tedy divu, že lidé nechají všeho a jdou se bavit ven.

když nasněží, je sněhulák v nejrůznějších tvarech před obchody častý úkaz

koulovačka dospělých dětí na každém rohu

i s dětmi na střeše vysokého domu… – foceno z našeho bytu


Kdo ví, kdy a jestli zase nasněží. Sněhuláci, koulovaná, baví se i dospělí. Radost všude kolem. Práce? Nikomu nic neuteče. Představte si, že sedíte v kanceláři a najednou začne sněžit. Všeho necháte a s kolegy se upalujete ven koulovat. Vítejte v Jordánsku, kde radovat se (dětinsky) ze života je normální věc. 🙂

Přes tyto radovánky pro mě s příchodem zimy  nastávalo období, které bych raději trávila v Česku uklízením sněhu, ale zato na běžkách a následně u krbu a ne zabalená v dece u plynového přímotopu s čepicí na hlavě. 

U kamaráda na návštěvě pozoruji jeho maminku, jak s promrzlýma prstama vaří ve studené kuchyni a když zjistí, že jí pozoruju, usměje se a jen prohodí „ády“ – „normálka, v pohodě“. Jo, všechno je to v hlavě, ale já to své vnitřní nastavení vůči zimě nějak neumím přepnout. Takže trpím a snažím se o to víc si zimu nějak zpestřit a hlavně přežít. 

Kam utéct před zimou

Abych tu ale jen nelamentovala, je na čase poodkrýt i slunné stránky zimy v Jordánsku. Sice na ní nadává každý, ale naštěstí je tu rozmanité jordánské klima a s ním i možnost odjet občas za teplem! 

Jen pro zajímavost: teplota z 21.1.2021 – téměř jako u nás, ale slunce!

Pokud vás zajímá, jaké počasí je ve stejný den v jiných koutech země, zkuste do vyhledavače zadat například: Aqaba – město na jihu u Rudého moře. Um Qais – římské město na úplném severu země. Mrtvé moře – nejnižší bod. Dana – horská vesnice v přírodním parku cestou na jih. Petra – nejnavštěvovanější místo.

Uvidíte, jaké teplotní rozdíly v této malé zemi můžete zažít.

Za humny velkoměsta

Ammán leží v nadmořské výšce asi 1000m. Mrtvé moře na – 400m. To je kilometr a půl rozdíl na velmi krátké vzdálenosti a ten je co do teplot samozřejmě hodně znát. Takže v létě u moře hynete vedrem, ale v zimě děkujete za možnost odjet kousek za město (tedy v tomto případě „pod město“) na místo, kde si můžete konečně uvolnit svaly z trvalé zimní křeče… Ale radovat se nemůžete moc, pokud se večer vrátíte do promrzlého bytu.

i v lednu to jde: koupání v Mrtvém moři

V této oblasti jsou i termály „Hammamat Main“. Tam se ohřejete zaručeně, voda tam má totiž kolem 40 stupňů.

Vanu s horkou vodou jsem si v Ammánu napustila snad jen jednou. (Důvodem byl nedostatek vody v celé zemi, který jsem respektovala.) O to víc jsem si užívala možnost ponořit se do teplé termální vody alespoň jednou za zimu.

I David okusit tamní zimu, ale i termální koupel. 🙂

termály Hammamat Main – jeho levnější část pro „locals“. Existuje pak ještě jedna část, kterou, když si (hodně) připlatíte, máte téměř jen pro sebe. O té vám tu ale moc neřeknu, nikdy jsem tam nebyla. „Local“ styl s piknikem na zemi mi tak nějak stačil… 🙂

Stolečky na piknik a kdo tu postrádá lehátka, tak vězte, že tu žádná nejsou, sedí se i leží na tom, co si kdo přiveze s sebou. Prostě jako u nás u rybníku. 🙂

A když nebyl čas na termály, existuje v Ammnánu naštěstí takzvaný „Hamman“ – turecké lázně: prohřát se, umýt se, znovu se narodit 🙂

jako by ani nebyla zima – například v Aqabě u Rudého moře – víkendový „getaway“ místo na lyže za potápěním 🙂

v prosinci jako v létě – vyhlídka na Wadi Mujib na „Královské cestě“

Rozmary počasí

Když jsme se balili v únoru 2018 do Jordánska na návštěvu i s dětmi, ptali se mě kamarádi, jestli už jsem zapomněla, jak je zima v Ammánu nesnesitelná. 

Nám se však potvrdilo, že pro cestovatele není zima v Jordánsku velká překážka. Zima je především v Ammánu a v horských oblastech (např. Dana).

Musíte být však flexibilní, připraveni na teplotní výkyvy přes den a v noci, a je jasné, že některé části vynecháte (viz. kaňony v další kapitole článku). Nebo dokonce změníte plány.

Kontrasty jordánského podnebí:

Tyhle dvě fotky jsou z přírodní rezervace Dana. Přes den klidně shodíte i svetr, zato v noci jsme spali ve všem oblečení, které jsme měli s sebou. Levný hotel bez topení – opravdová výzva nízkonákladového cestovatele. 🙂

Další kontrast je z Wadi Rum. Takový leden či únor může skýtat (ne)milá překvapení v podobě sněhu.

za fotky děkuji kamarádovi Khaledovi, protože já jsem ve Wadi Rum sníh v zimě nezažila

 

Silvestr ve Wadi Rum může vypadat i takto – v tričku

končící zima v poušti – období, kdy ji zažijete v květu!

Leden byl ale milosrdný, když se nám narodil syn. Sněhová kalamita byla během pár dní pryč a tak jsme si užívali vycházky s kočárkem prosluněným okolím. Problém byl zase jen studený domov.

Pohled z bytu, tentokrát už téměř letní pocit. Sníh je vidět na druhém břehu Jordánu, v Palestině.

Ammán v zimě – úplně jiný, než když napadne sníh.

Sever je neskutečně zelený a se svým středomořským klima taková jistota. Tam už v prosinci zažijete takové předjaří.

můj nejmilejší sever – tam se ohřejete, ale kamarádi tam v listopadu zažili velkou mlhu, kdy nebylo vidět skoro na krok. Nevidět nic je na dovolené „trošku“ problém.

Když se do Jordánska vypravíte v zimě

Proč do Jordánska v zimě, když jsou tu i jiné měsíce? Z různých důvodů – třeba nemáte jindy dovolenou, letenky jsou levnější, turistů jen hrstka… To platí hlavně pro Petru, která je v teplejších měsících přeplněná. (Toto neplatí samozřejmě pro uplynulý rok 2020.)

Okolí „Little Petra“ – i tam to někdy pořádně fučí.

Petra v zimě – i tady může napadnout sníh nebo přijít povodeň

Petra v zimě

Bez bundy se jen těžko obejdete – Petra leží dost vysoko


Navíc v zimě vás v Jordánsku nečeká žádné horko, což uvítají rodiče s malými dětmi. (A nemusíte si dělat starosti, jestli nemáte moc krátký outfit v muslimské zemi. :))

 

Pár důležitých rad na cestu

  •  nejdůležitější prvek výbavy vašeho kufru: teplé oblečení! I když se trefíte do relativně teplého období jako my, stejně ho budete potřebovat. Minimálně v noci se bude určitě hodit. Navíc náhlá změna počasí může nastat kdykoliv.
  • další neméně důležitý bod: ohlídejte si topení v hotelu a ujistěte se předem! Pokud budete v levnějším hotelu a dali by vám plynový přímotop na pokoj, NIKDY ho nenechávejte zapnutý přes noc!!! Můžete se otrávit!
  • Buďte flexibilní! Připravte si plán B, kdyby náhodou pršelo. V Ammánu jsou muzea, která stojí za pozornost. A nebo překopejte itinerář a ze studeného místa utečte. 
  • Vždy sledujte předpověď počasí – hlavně, pokud přeci jen vyrazíte do kaňonů. Náhlý déšť z nich v mžiku udělá smrtelné koryto plné vody. Turisticky nejznámější z nich – Wadi Mujib – je celou zimní sezonu z tohoto důvodu zavřený. Pod tímto článkem si pusťte video, jak to může vypadat! Opatrnost především!!!

Když je dlouhodobě sucho, může být kaňon příjemné zimní zpestření. Avšak jen v jeho okrajové části a je důležité vyhnout se soutěskám!!!

  • Přívalové deště jsou vlastně největší problém jordánské zimy. Když napadne sníh, všichni se radují, když prší také – nedostatek vody je v Jordánsku velké téma. Ale přívalový liják přináší povodně a tam jde už o život. Pozor tedy, půjčíte-li si auto. Vy jakožto „středoevropský“ řidič můžete být na nepřízeň počasí zvyklí, ale na silnici v Jordánsku se potkáte i s méně zkušenými, na letních gumách… Navíc kanalizace ve městech není, na silnici někdy doslova plujete. 
  • Voda v moři bude studenější, takže polehávání na pláži a koupání si moc neužijete. Ale potápění v neoprenu zvládnete. 🙂

I když cestovatelům radím, ať se do Jordánska vypraví nejlépe na jaře nebo na podzim, není to zas takový problém vyrazit i v zimě. Navíc jaro tam začíná daleko dřív, takže cestování „v zimě“ se týká hlavně prosince a ledna. Pokud tedy v těchto měsících vyrazíte, přeji vám na vašich cestách jen to nejlepší počasí a když se nezadaří, budete se holt muset vrátit. 🙂

Lenka

Doprovodná videa:

Následující videa ukazují, co se nejspíš nestane, ale stát může i během vaší návštěvy. Není to běžný, ale bohužel čím dál častější úkaz. Klimatické změny, tak jak je známe od nás (častější povodně), se projevují i na Blízkém Východě.  

„Flash floods“ v Petře

Povoděň v Ammánuhttps://youtu.be/85TrUoic1jQ

Takový normální podvečer venku, když nasněží: https://www.facebook.com/thejordantimes/videos/210543816567640

Zima v utečeneckém táboře – odtud se před zimou utéct nedá: https://www.youtube.com/watch?v=b4LSQTPBxkI

Lenka Chrištofová
Psaním o svých zkušenostech v Jordánsku a tamní kultuře pomáhám lidem překonat strach z neznáma a vydat se na vlastní pěst do země, která byla čtyři roky mým domovem. Ať se chystáte jen na krátkou dovolenou nebo na delší pobyt, nebo se jen zajímáte o jiné kultury, věřím, že zde najdete co hledáte - rady na cestu, zajímavosti této země, autentické příběhy, svoje i lidí, kteří se během mého pobytu stali mými přáteli, a mnoho dalšího. Můj příběh si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.