Moje jordánské Vánoce

Stojím před velkým akváriem a koukám na kapra. Konečně! Prošla jsem celý ammánský downtown, abych sehnala rybu na tradiční český štědrovečerní pokrm. 

Těžko říct, odkud ten kapr byl, těžko říct, proč jsem na něm lpěla. Přišlo mi v ten moment důležitý, mít Vánoce alespoň trošku jako doma? Asi. Daleko od domova si člověk své tradice hýčká nejvíc…

Jeden náš couchsurfer z Británie mi při nákupu kapra pořídil i několik snímků.

Tehdy v prosinci 2010 jsem tedy nadšeně gestikulovala, kterého kapra chci. Sehnat tuto rybu v Ammánu nebylo vůbec jednoduché. Hrdě jsem pak obalovala řízky, míchala salát a přihlížela, jak kamarád, který k nám přijel z Damašku, půlí po večeři jablko. Měl tam hvězdičku… (A hle, o pár měsíců později vyvázl živý z vězení. Zatkli ho po cestě na univerzitu, když šel na seminář. A přežil i cestu do Evropy, když následně ze Sýrie utíkal.) 

Naše štědrovečerní tabule po česku a česko-německo-syrsko-jordánská sešlost – nikdo z nás netušil, že o dva měsíce později to v Sýrii vypukne a ta hvězda pro štěstí se bude hodit…

Vánočně v nevánoční zemi

Jordánské Vánoce byly jiné. Voněly sice po perníku, ale místo pravidelné dávky koled v rádiu se ozývalo pravidelné volání muezzina z mešity. Vyjít z bytu znamenalo opustit vánoční ostrov.

Paráda v podobě nazdobených ulic se tehdy v Ammánu nekonala. Proč taky. Vánoce v Jordánsku slaví jen hrstka lidí. (Jak, to se dočtete úplně na konci.)

Náš stromeček byl papírový. Polepili jsme ho vystřihovánkama, které mi tam nechali studenti, když ke mě přišli na Mikuláše naučit se péct naše cukroví.

Zažili jsme kolem toho papírového krasavce během adventu několik povedených večerů. Housle, kytara, bubínek… a hlavně hodně hodně smíchu.

Svoji třídu jsem mimo cukroví naučila i vánoční příběh v němčině. Muslimka hrála Marii, křesťan Josefa… A za doprovodu německé zpěvačky Nena to před tabulí docela rozjeli. Vůbec jim nevadilo, že se jazyk učíme teprve od září a dialogy pro ně budou nestandardní (nejen co se úrovně jazyka týče). Legrace musí být. Hráli však v plné vážnosti.

velmi improvizovaně, ale s velkým nasazením – moje třída nezklamala 🙂

Podstata Vánoc

Tyhle Vánoce byly jiné. Byly to však Vánoce s rodinou (v cizině se novou rodinou většinou stanou kamarádi), slavili jsme příchod nového světla (naději, že temné údolí po těžkém rozchodu snad konečně pomine) a nový začátek (do Ammánu jsme s mojí spolubydlící přišly teprve v září onoho roku).

Podstatu Vánoc jsme tedy zachovali. Zpětně na ně vzpomínám jako na opravdové Vánoce. Bez “božích slev” a podléhání tlaku vytvořit skvělý adventní kalendář. (Na)prosté Vánoce v Jordánsku – kdo by to byl tušil…

druhé Vánoce už s lepším stromkem 🙂

přebít zimu v bytě světýlkama se nám moc nedařilo, plynový přímotop byl naše záchrana – přáníčka z našich hodin němčiny – pozvánka k nám domů na Mikuláše nemohla chybět

venku bývá v prosinci už i docela jaro – naše štědrovečerní procházka

Vánoce do třetice

Střih a je tu jiný Štědrý večer, rok 2013 – jsem v osmém měsíci, kapra (ze stejného akvária) obaluje můj přítel se sousedkou (kolegyní z Německa) a já prostírám stůl pod oknem, ze kterého je výhled na kopce v Palestině. A někde v těch kopcích svítí v noci i Betlém. První hvězda nám u večeře svítí skutečně nad Betlémem. Rozbalujeme dárky pod mladou borovicí – tenký prut, tři hlavice jehličí – kterou jsem sehnala v jednom zahradnictví. Po vánocích ji pak stěhujeme do zahrady za domem.

V nákupním centru Safeway se tyčí vánoční stromeček přes několik pater. Vánoční slevy, Santa Claus se širokým úsměvem objímá každé dítě na potkání, elfové rozdávají letáky…naše poslední Vánoce ve Svaté zemi, která zdá se pomalu otevírá své nitro vánoční komerci. Takže taková příprava na ty doma v Česku? (Ovšem, ty dokonalé pražské se vším všudy přišli až o dva roky později, mezi tím jsme ještě stihli velmi punkově oslavit tyto svátky velkého pořádku v jednom dost špinavém bytě v San Franciscu na podlaze s naším 11ti měsíčním synem. :-))

V našem bytě chyběla trouba, tak jsem pekla při svíčkách v prázdném bytě nad námi… Ale vánoční stromeček byl do třetice konečně živý 🙂

Dodnes mám doma několik ozdob z těchto jordánských Vánoc a věším je každoročně s nostalgií na vánoční stromek – celkem 3x jsem měla možnost oslavit je ve studeném bytě a velmi improvizovaně. Ale s radostným pocitem, že jsem v Arábii našla druhou rodinu, se kterou jsem mohla slavit. 

Všichni z této “jordánské rodiny” už dnes slavíme jinak. Každý zvlášť, někdo s dětmi, někdo nadále s přáteli, různě po světě. V Jordánsku nezůstal nikdo, ale jordánské Vánoce zůstaly v nás všech

Vánoční hvězda nad Betlémem, foceno z našeho okna

Vánoce v jordánských rodinách

A jak to tedy vypadá o Vánocích v jordánské rodině? Oslovila jsem jednu moji kolegyni, která je z evangelické rodiny, aby mi popsala jejich tradice, které jsem neměla možnost zažít.

  • Slaví se prý spíš „po americku“: na Štědrý večer je hostina, místo krůty ale většinou jehněčí. První svátek vánoční, tedy Boží hod je pak den, kdy začínají Vánoce a jde se dopoledne do kostela. Děti si dárky rozbalují buď ještě na Štědrý večer nebo ráno na Boží hod.
  • Stromeček ani výzdoba nesmí chybět už začátkem prosince. Prý je to až téměř posedlost, vyzdobit si dům co nejvíc. (Takto to alespoň moje kolegyně komentovala.) 
  • Vánoce se slaví v kruhu rodinném. To ve finále vypadá tak, že na Boží hod jedna rodina navštíví i 10 spřízněných rodin. Pije se káva a pojídá se “mamoul” – takové jordánské cukroví plněné mletými datlemi. 

Fotky od mé kolegyně – její maminka s vnoučaty.

A teď něco z ulice

V době mého pobytu byly Vánoce v ulicích dost komorní záležitost. Sem tam světýlko. Dnes už to vypadá jinak. Tohle je takové aktuálnější video z promenády, která v té době ještě ani neexistovala:

https://www.youtube.com/watch?v=bs1_EP43gpw

A co se vám vybaví, když se řekne Betlém? Betlémský vánoční průvod jako ve videu asi ne. 🙂  Točeno v Madabě (převážně křesťanském městě na jih od Ammánu):

https://www.youtube.com/watch?v=0EcEGcFkCCE

Marie s Josefem tedy objíždí nejen Palestinu, ale i Jordánsko a nemají oslíka, ale alegorický vůz. (Tahle skupina opravdu dorazila až z Betléma. Jsem ráda, že k nám zatím doráží jen to světlo. Ale proti gustu…)

Vánoce jsou v Jordánsku respektovány jako plnohodnotný svátek. Jordánsko je křesťanským svátkům nakloněno a navíc se slaví narození proroka Ježíše (ve kterého věří i muslimové), proto je 25.12 v celé zemi svátek. (Jordánští křesťané se dohodli, že Vánoce budou slavit podle katolických tradic a Velikonoce podle pravoslavných, tedy o týden později než u nás.)

I letošní Vánoce budou v mnoha ohledech jiné. Takové očesané – chybějící mše, trhy, oslavy, koncerty. Pokud vám to přijde líto, vzpomeňte na moje očesané jordánské Vánoce.

Jak jsem nedávno někde četla a souzním: radost a radovánky nejsou to samé. Stačí tedy, když Vánoce oslavíte s rodinou nebo jinými blízkými – potom je všechno v pořádku, dostaví se radost i bez radovánek.

A věřte: nové světlo a nový začátek přijdou jistojistě.

Krásné a požehnané Vánoce všem lidem dobré vůle!

Lenka

Lenka Chrištofová
Psaním o svých zkušenostech v Jordánsku a tamní kultuře pomáhám lidem překonat strach z neznáma a vydat se na vlastní pěst do země, která byla čtyři roky mým domovem. Ať se chystáte jen na krátkou dovolenou nebo na delší pobyt, nebo se jen zajímáte o jiné kultury, věřím, že zde najdete co hledáte - rady na cestu, zajímavosti této země, autentické příběhy, svoje i lidí, kteří se během mého pobytu stali mými přáteli, a mnoho dalšího. Můj příběh si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.