Výlet do jordánské přírody je fascinující výprava do jedinečné krajiny

V Jordánsku se potkává Středomoří, Asie a Afrika. Tahle křižovatka dala vzniknout velmi rozmanité krajině, která nemá nikde na Zemi obdoby!

Moře, kaňony, poušť, lesy… jordánská krajina je pro milovníky přírody velmi návyková

Jen těžko byste hledali zemi, kde se bez překonání velkých vzdáleností přesunete z pouště plné pískovcových skal na pobřeží s korálovým útesem, odtamtud do hlubokých kaňonů s vodopády a horkými prameny. Z kaňonů do olivových a palmových hájů, do rozlehlých a krásně rozkvetlých kopců a do borových lesů. Cestou ještě proběhnete kolem lávového pole a prozkoumáte jeskyně, abyste konečně spočinuli v pouštní oáze nebo v ozdravných vodách Mrtvého moře.

Pravděpodobně se vám u toho připlete pod nohy nějaký zajímavý živočich nebo rostlina a když se budete dívat hodně pozorně, objevíte lehce i zkamenělinu. A při tom si budete užívat slunečné počasí a příjemné teploty. (Pokud ovšem cestu dobře naplánujete. Můžete totiž stejně tak uvíznout v přívalovém lijáku, sněhové vánici, písečné bouři nebo „jen“ padnout vedrem.)

Na jeden výlet by toho bylo samozřejmě příliš, ale vzhledem k tomu, jak je Jordánsko malé (vlastně takové Česko co do velikosti) a z 80% ho tvoří poušť, zbývá na ostatní biodiverzitu jen malá část země a ta se dá prozkoumat v relativně krátkém čase. Říkám relativně, protože se může stát, že tomuto místu propadnete jako já a váš průzkum se protáhne i na několik let. 🙂

Sever Jordánska je velmi zelený, protože leží ve středomořském klimatickém pásmu.

Proč je vlastně Jordánsko tak rozmanité?

Pro lepší ujasnění se bez několika odborných výrazů a vysvětlení neobejdeme:

Jordánskem se táhne takzvaný RIFTtrhlina, která vznikla doslova odtržením části zemského povrchu od afrického kontinentuArabská tektonická deska se kdysi dávno dala do pohybu severovýchodním směrem od Afriky a v Zemi vznikla prasklina. Křup!

Červená a fialová čára znázorňují pohyb tektonických desek. Fialová čára znázorňuje zároveň RIFT. Zdroj: earthmagazine.org

Mimochodem, tektonické desky mezi Jordánskem a Izraelem jsou neustále v pohybu. Přesto nejsou zemětřesení častá. (Jedno veliké – už v roce 363 – však zničilo světoznámou Petru a dnes z ní uvidíte jen zhruba 15%.)

Hluboké Jordánské údolí. Hranice mezi Izraelem a Jordánskem se táhne přímo uprostřed propadliny, řekou Jordán a Mrtvým mořem. Hašemitské království, tedy Jordánsko je na východ od řeky Jordán. Zdroj: https://marklangfan.com/water-topographic-cross-section/

Jak vidno z obrázku, je tato trhlina velmi hluboké údolí, kterým protéká řeka Jordán a kde se také nachází Mrtvé moře, do kterého řeka Jordán ústí. Údolí, které dostalo název Jordánské údolí, leží 420m pod hladinou moře. Vrcholky kopců nad údolím dosahují výšky až 1700m (skály kolem skalního města Petra). V průměru však kolem 1000m nad mořem.

Zjednodušeně řečeno je Jordánsko vlastně hodně hluboké údolí, nad ním vysoká náhorní plošina a kolem dokola poušť. Tyhle tři topografické zóny jsou domovem nejrozmanitější vegetace.

Příkopová propadlina, tedy RIFT, dala vzniknout úrodnému údolí podél řeky Jordán, tzv. Jordánskému údolí. Pěstuje se tu téměř veškerá zelenina pro jordánský, ale i zahraniční trh. V těchto místech se hospodařilo už před 10000 lety! Na úrodný pás řeky navazuje Mrtvé moře a v něm pro změnu nenajdete (kromě dvou bakterií) absolutně žádný život. Podél jeho pobřeží se táhne skalnatá krajina, do které jsou zařezány kaňony napájející Mrtvé moře vodou. Na jižním cípu údolí je krajina stepní až pouštní, tzv. Vádí Araba. Na jeho konci začíná pobřeží Rudého moře.

Vysočina neboli náhorní plošina, která se táhne nad Jordánským údolím od severu na jih, je velmi pestrá. Na severu zahrnuje lesy – dubové a borové, olivové háje a díky větším srážkám a středomořskému klimatu nečekaně krásné zelené kopečky. Na jihu, kde už je klima pouštní, pak naleznete pískovcové hory (pohoří Dana a skalní město Petra), které se sbíhají s Vadí Araba a volně přecházejí v poušť.

Poušť, která zahrnuje až 80% země, se rozprostírá hlavně na východě a jihu země.

Když k těmto velmi odlišným topografickým zónám přidáme několik různých klimatických zón (z těch nejhlavnějších pouštní a středomořskou), vychází nám z toho krajina nadmíru rozmanitá. Najdeme tu keře, které se sem dostali z Afriky a rostliny typické pro Středomoří. Tato rozmanitost je navíc v Jordánsku zhuštěná do tak malého prostoru, že máme možnost střídat třeba i v jednom dni přírodní prostředí od sebe jinde velmi vzdálené.

Nepodceňujte tedy své přípravy na cestu, jedete totiž do Středomoří, Afriky a Asie zároveň. 🙂 Více brzy v článku, kdy se vydat na cestu a jak se připravit.

Možností, jak strávit příjemné odpoledne v přírodě, je spousta.

Jordánské údolí je unikát

Všechny vyjmenované regiony jsou svým způsobem fascinující, ale Jordánské údolí je místo na Zemi jedinečné.

Je to místo s bujnou vegetací a zároveň místo téměř bez života. Navíc je to místo, kde se odehrála spousta historicky a hlavně nábožensky důležitých událostí. Tahle proláklina je nejnižší místo na Zemi. V jejím lůně teče řeka Jordán, kde byl pokřtěn Ježíš a na jejím vrcholu, hoře Nebo, stanul Mojžíš při cestě do zaslíbené země. Jestliže se říká, že jste v horách Bohu nejblíže, pak jste mu z této perspektivy právě u Mrtvého moře nejdál. Paradoxně jste mu ale na blízku, protože jste ve Svaté zemi.

Bohužel si Stvořitel najal pro hospodaření ve své svaté zemi špatného zahradníka. Jordánsko je sice stále nádherný kout země, ale člověk mu to tam dost zpustošil. Vybil velká zvířata, odpumpoval vodu z oázy, vyklestil lesy. A teď se to snaží dát zase trošku do pořádku. Tak vnikla organizace RSCN, díky které se vrací život jak do oázy, tak do pohoří a Jordánsko má tím pádem i několik chráněných krajinných oblastí. Tato organizace je také místo, kde se můžete informovat, pokud se chcete vydat do přírody s průvodcem nebo jen potřebujete mapu pro pěší turistiku v parcích. (O mých oblíbených místech pro pěší turistiku a zajímavý tipech a radách pro outdoorové výlety už chystám další článek.)

Prastaré mozaiky v kostelích jsou jasným důkazem, že v Jordánsku kdysi žila i velká zvířata.

 

Jordánská příroda mě nepřestává fascinovat. Určitě je to i tím, že je jiná, exotická a plná rozporů. Je neutěšená a zároveň útulná. Je divoká. Je spirituální. Je jedinečná. Proto jí patří na mém blogu velké místo a budou tu přibývat články orientované na každý region zvlášť. Těšit se můžete na treking v kaňonech ale i výlety s dětmi.

Lenka

 

 

 

Lenka Chrištofová
Psaním o svých zkušenostech v Jordánsku a tamní kultuře pomáhám lidem překonat strach z neznáma a vydat se na vlastní pěst do země, která byla čtyři roky mým domovem. Ať se chystáte jen na krátkou dovolenou nebo na delší pobyt, nebo se jen zajímáte o jiné kultury, věřím, že zde najdete co hledáte - rady na cestu, zajímavosti této země, autentické příběhy, svoje i lidí, kteří se během mého pobytu stali mými přáteli, a mnoho dalšího. Můj příběh si můžete přečíst tady >>
Komentáře
  1. Elisabeth napsal:

    Moc se mi líbí jak píšete, Jordánsko nás hodně láká, takže se těším na knížku!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.