Proč jsem se rozhodla psát blog o Jordánsku

Chci přejít celé Jordánsko po stezkách. Něco jako Camino nebo PCT, ale jejich jordánskou verzi: The Jordan Trail. A napsat o tom knihu.“ Tohle jsem manželovi řekla už někdy před šesti lety, ale pak přišli na svět děti a já svůj sen odložila na dobu neurčitou. Bylo však jasné, že se do Jordánska budeme vracet a že si pokaždé projdeme alespoň kus této úžasné trasy, u jejíhož zrodu jsem mohla být částečně přítomna. Nápad s „trekem na pokračování“ (tohle je můj výraz, ve světě se používá výraz section hiking) už nás nepustil a první kilometry máme za sebou tedy jako rodina. Na delší treking s dětmi je ještě čas, ale ten jak známo letí a tak už bychom rádi příští rok (2021) navázali tam, kde jsme 2018 skončili.

Psát o tom, aby se i ostatní „chodiči“ mohli inspirovat a načerpat potřebné informace, jsem chtěla už od začátku svého nápadu. (Za výraz „chodiči“ děkuji Petru Koskovi z nalehko.com, konečně vím, jak o sobě odborně mluvit. 🙂 Jeho kniha Nalehko je teď v mnohém moje učebnice. A pokud plánujete delší trek nebo výšlap, pak i pro vás.)


První etapa našeho treku po Jordánské stezce.

Původně byl tedy můj záměr psát jen o trekingu v Jordánsku. Jenže… pak se to přehouplo úplně jinam: „Pomoc, uprchlíci!“ Tohle bylo slyšet ze všech stran někdy předloni a mě to šíření strachu zvedalo ze židle. Ale ani tehdy jsem nezačala psát, i když jsem věděla, že právě teď bych měla. Věděla jsem, že strach z uprchlíků pramení hlavně z neznalosti arabské kultury. Blogováním o svých dobrých zkušenostech a krásách této muslimské země bych tyto strachy pomohla rozmělnit. Navíc ukazovat, že arabský svět není tak stinný a jeho lidé naopak dobrosrdeční, dlužím lidem z Jordánska, kteří mi tolik obohatili můj život. Nakonec jsem to ale zase nechala být…

kaňon Wadi Hesa patří k mým oblíbeným

A letos přišla babička s tím, že se vydáme oslavit příští narozeniny našeho Matyáše do jeho rodného Jordánska. Rozhovor se pak opět točil kolem toho, jak je to těžké vyrazit bez zkušeností, jaké mám já, bez znalosti jazyka atd atd.

Že bych tedy nakonec zažala psát i o tom, jak tam vyrazit na vlastní pěst? Aby to bylo pro všechny cestovatele a ne jen pro sportovně založené? Jak to ale celé pojmout. Důvodů mám několik, ale chce se mi psát tak ze široka?

Ke konečnému rozhodnutí došlo nedávno a jak vidíte, blog nakonec není jen o trekingu. Je o jeho lidech, přírodě, historii, kultuře. To všechno mě zajímá, to všechno stojí za to sdílet s ostatními. Najdete zde i rady na cestu a v sekci e-book již brzy i knížku ke stažení, kde na vás čeká spousta praktických rad a tipů, rozhodnete-li se do Jordánska vyrazit.

římské divadlo v centru Ammánu

Pro koho píšu? Pro lidi, kteří nemají zatím odvahu, ale touží cestovat dál, než do Vídně na vánoční trhy. Pro lidi, kteří už mají na kontě spoustu zemí, ale Jordánsko zatím neznají. Pro lidi, kteří tam byli, ale chtějí se tam vracet, protože ví, že to bude opět stát za to. A konečně pro všechny otevřené hlavy novým světům.
Buďte prosím laskaví k mému někdy příliš nadšenému vyprávění. Sdílím tu své zážitky a protože je mé vnitřní nastavení velmi pozitivní, málokdy se nepěkná věc přehoupne v negativní zkušenost. Tak tomu bylo i v Jordánsku. Navíc máte na internetu už dost možností narazit na házení špíny na arabské země. Tím můj blog rozhodně nebude. Přesto se budu snažit nepodlehnout tomu docela a psát vyváženě. Těšit se můžete nejen na moje vyprávění, ale i rozhovory, a snad brzy i články přímo od samotných Jordánců.
Doufám, že se sem budete rádi vracet.
  Lenka
Lenka Chrištofová
Psaním o svých zkušenostech v Jordánsku a tamní kultuře pomáhám lidem překonat strach z neznáma a vydat se na vlastní pěst do země, která byla čtyři roky mým domovem. Ať se chystáte jen na krátkou dovolenou nebo na delší pobyt, nebo se jen zajímáte o jiné kultury, věřím, že zde najdete co hledáte - rady na cestu, zajímavosti této země, autentické příběhy, svoje i lidí, kteří se během mého pobytu stali mými přáteli, a mnoho dalšího. Můj příběh si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.