Proč se vydat do Jordánska a proč právě teď?

Edit (červenec 2020): Do Jordánska se aktuálně nedostanete. Hranice zůstávají kvůli pandemii zavřené. Já tu ale svůj článek, který jsem publikovala ještě v době před koronakrizí, nechávám, protože věřím, že se hranice opět otevřou. Navíc kromě informací o letu vše ostatní platí. 

1. Jordánsko je bezpečná země, ale málokdo to ví! 

Všeobecně rozšířený strach z muslimských zemí, válka v Sýrii a útoky v Izraeli, arabská konzervativní kultura – tolik vykřičníků, proč se bát Blízkého Východu. Tolik negativních stereotypů, proč raději zvolit jinou destinaci pro příští dovolenou.

Nejspíš kýváte souhlasně hlavou, pokud nemáte s tímto regionem žádné zkušenosti. Také jsem je neměla. Naštěstí jsem se i přesto rozhodla odjet a na vlastní kůži zažít, že jakýkoliv strach je zbytečný a že Jordánsko je naopak země, ve které narazíte na pohostinnost, dobrosrdečnost a veselou mysl tamních lidí.
Jedno velké nebezpečí tedy hrozí – nevolnost z přejedení na některé z návštěv u místních lidí! 🙂

Aktuální informace o bezpečnosti v zemi najdete na stránkách

Ministerstva vnitra a vždy si je raději předem přečtěte.

Tohle patří obecně ke každému plánování jakékoliv cesty.

pozvání až do domu a k tomu spousta jídla

2. Jordánsko je krásná a zajímavá země!

Když jsem jednomu známému před svým odjezdem řekla, kam se chystám, chytil se za hlavu. Prý je tam jen suchá poušť! Ukázalo se, že nejen on, ale spousta dalších lidí má podobný názor. Prostě mají mlhavou představu, že Jordánsko leží až někde daleko za Izraelem a nic moc tam k vidění nejspíš nebude. Budiž jim všem omluvou, že před deseti lety se toho opravdu o Jordánsku moc nevědělo. Dnes je to už lepší. Ale přeci jen pro představu malý seznam „the best of“, „must see“ nebo tak nějak. 🙂 Není to úplný seznam, ale myslím, že na skvělou dovolenou tohle úplně stačí. 🙂

 • Skalní město Petra – patří k sedmi divům světa
 • koupání v Mrtvém moři – nezaplavete si, ale pěkně si poležíte na hladině
 • šnorchlování nebo potápění v Rudém moři – je libo korály a nebo raději potopený tank?
 • Džeraš – jedno z největších a nejzachovalejších římských měst
 • Wadi Rum – noc v nádherné poušti, miliony hvězd a beduínská pohostinnost
 • relax v horkých pramenech nebo v tureckých lázních, tzv. hamamu
 • liduprázdné kaňony lákající k prozkoumávání
 • výtečné jídlo

solné krystaly Mrtvého moře

3. Dovolená v Jordánsku už nemusí vyjít draho!

Třetí důvod je velmi praktický – levné letenky. Nikdy nebyla cesta do Jordánska jednodušší!

Neponoukám tu samozřejmě k létání sem a tam a nepodporuji ani žádnou leteckou společnost. Naopak i já už teď přehodnocuji každý let vzhledem k tomu, jak létání ničí životní prostředí. Ale na druhou stranu, když vidím příležitost letět do země, která vám otevře obzory a zlepší tak mezikulturní dialog, má tato cesta pak velkou hodnotu a byla by škoda nevyužít možnosti poslat na zkušenou k arabským sousedům co nejvíce lidí.

Letos v dubnu můžete letět třeba takhle:

Cena je pohyblivá, záleží, jestli poletíte o víkendu nebo v týdnu a kdy letenku rezervujete. Pokud jste flexibilní, určitě ušetříte.

Vstupní vízum dostanete na letišti a stojí 40JOD (asi 40Euro) na osobu. Týden je pro tuto zemi rozhodně málo, doporučuji už vzhledem k nákladům na cestu ideálně 2 týdny.

Samotné Jordánsko může být drahé, ale nemusí. To záleží čistě na vašich představách a možnostech. Sepsala jsem pro vás nějaké tipy jak ušetřit a brzy je zde uveřejním.

 

západ slunce v poušti Wadi Rum a pohodlná noc v beduínském stanu

Co když teď chcete letět, ale máte zkušenost jen s cestováním s cestovkou? Zvládnete to i sami! Tento blog vám zjednoduší přípravy a vy si užijete cestování po této krásné zemi.

Lenka

 

Lenka Chrištofová
Psaním o svých zkušenostech v Jordánsku a tamní kultuře pomáhám lidem překonat strach z neznáma a vydat se na vlastní pěst do země, která byla čtyři roky mým domovem. Ať se chystáte jen na krátkou dovolenou nebo na delší pobyt, nebo se jen zajímáte o jiné kultury, věřím, že zde najdete co hledáte - rady na cestu, zajímavosti této země, autentické příběhy, svoje i lidí, kteří se během mého pobytu stali mými přáteli, a mnoho dalšího. Můj příběh si můžete přečíst tady >>
Komentáře
 1. Emília Pavlik (Busikova) napsal:

  No krásne napísané Lenka…. vtipne a dobre sa to číta….fajn,že si sa dala na to…vsetko si budem Čítať…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.